KANCELARIA ADWOKACKA
ADWOKAT AGATA WALCZAK
Zadzwoń:
(+48) 790-306-775
Napisz:
kancelaria@walczak-adwokat.pl
Podjęcie decyzji o rozstaniu i złożenie pozwu w sądzie to tylko jeden etap rozwodu. Małżonkowie muszą także wziąć udział w rozprawie przed sądem. Już sama obecność w sądzie na rozprawie dla większości ludzi jest dostatecznym stresem. W przypadku gdy ta rozprawa dotyczy tak intymnego wydarzenia jak rozwód zdarza się, że stres wręcz paraliżuje. Żeby trema przed wizytą w sądzie była choć trochę mniejsza, warto wiedzieć jak wygląda rozwód, co dzieje się na sali sądowej, kto może wziąć w niej udział i o co może pytać sąd. Poniżej znajdziesz praktyczne informacje dotyczące przebiegu rozwodu w sądzie w Wrocławiu, Legnicy i okolicach.
Przed rozprawą warto sprawdzić w której sali ma się odbyć posiedzenie. Numer sali oraz godzina posiedzenia jest w zawiadomieniu przysłanym przez sąd. Jeśli zapomnimy wziąć ze sobą dokument, bez problemu kwestie te ustalimy już w sądzie, w biurze obsługi interesanta. Będąc przed salą upewnijmy się, że rozwód nie został przeniesiony do innej sali, co wbrew pozorom dzieje się często. Dowiemy się tego z wokandy elektronicznej lub jej papierowej wersji zawieszonej na drzwiach sali rozpraw. Musimy pamiętać, aby do sądu koniecznie wziąć ze sobą dowód osobisty, będzie on potrzebny do okazania sędziemu przed przesłuchaniem. Przed wejściem do sali, warto też pamiętać o wyłączeniu telefonu.
Przed pierwszą rozprawą dobrze jest ustalić w sądzie (najlepiej telefonicznie) ile czasu przeznaczył na nią sąd i kto został wezwany. Pierwsza rozprawa często polega na zapoznaniu się sędziego ze stanowiskiem obu stron i ustaleniem czy małżonkowie mają szansę jeszcze się pogodzić. Jeżeli czas przewidziany na naszą sprawę jest dłuższy niż pół godziny, lub wezwani są świadkowie możemy być prawie pewni, że sędzia przejdzie do merytorycznego rozpoznania sprawy. W toku rozwodu sąd przesłucha świadków i strony (najpierw osobę która złożyła pozew, potem pozwanego). Podczas przesłuchania można odnosić się do tego co zeznali świadkowie i przedstawiać swój punkt widzenia. To jak wygląda rozwód i ile może być rozpraw zależy od stopnia skomplikowania sprawy, rodzaju zawnioskowanych dowodów, liczby świadków. W prostych sprawach do rozwodu najczęściej dochodzi na pierwszej rozprawie. Jeżeli małżonkowie są bardzo skłóceni rozwód może ciągnąc się nawet latami.
W rozprawie rozwodowej bierze udział sędzia i dwóch ławników. Osoby te siedzą za stołem sędziowskim, przy czym sędzia siedzi pośrodku. Obok składu sędziowskiego zasiada protokolant. Sprawy o rozwód dotyczą bardzo intymnych kwestii, dlatego odbywają się przy drzwiach zamkniętych. Oznacza to, że nikt nie może pojawić się na niej „z ciekawości”. Poza sądem i stronami na sali mogą być obecni pełnomocnicy i ewentualnie osoby zaufania po dwie z każdej strony. Są to osoby szczególnie bliskie małżonkowi, dowolnie przez niego wybrane. Jeżeli zatem chcemy, aby w tym trudnym momencie towarzyszył nam ktoś bliski warto skorzystać z tej „furtki”. W praktyce w rozprawie mogą też wziąć udział aplikanci, czyli osoby uczące się zawodu prawnika w praktyce.
Rozprawa zacznie się od wywołania sprawy, czyli wezwania do środka zainteresowanych. Powód, czyli osoba składająca pozew siada po prawej stronie sądu, a pozwany naprzeciwko powoda. Jeżeli sędzia do nas mówi musimy wstać, tak samo zachowujemy się, gdy to my mówimy do sądu. Do sądu zwracamy się mówiąc „wysoki sądzie”.
Moi klienci pytając mnie, jak wygląda rozwód mają najczęściej na myśli o co będą pytani W sprawach o rozwód niestety należy przygotować się na kilka intymnych pytań. Mimo iż mogą one być krępujące, są zupełnie zrozumiałe, bo sąd musimy ustalić czy między stronami doszło do trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego. Sędzia zapyta o nasze uczucia do małżonka, o datę ostatniego pożycia oraz o to, czy małżonkowie nadal prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe (czy robią wspólnie zakupy, płacą wspólnie rachunki itp.). Sędzia zapyta także o przebieg małżeństwa i to, dlaczego chcemy się rozstać. Jeżeli małżonkowie mają dzieci, sąd badał będzie wiele kwestii związanych z ich rozwojem i potrzebami.
Wyrok może zostać wydany na ostatniej rozprawie lub zostać ogłoszony maksymalnie 2 tygodnie później. Obecność strony na ogłoszeniu wyroku nie jest obowiązkowa, ale warto wiedzieć, że sąd nie wyśle nam wyroku do domu bez naszego wniosku, ani nie poinformuje o jego treści. Należy pamiętać, aby do wniosku o doręczenie wyroku dołączyć opłatę 20 zł. W terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku można też złożyć wniosek o uzasadnienie go przez sąd. Najczęściej warto to zrobić, gdy nie zgadzamy się z rozstrzygnięciem sądu i chcemy składać apelację. Wówczas należy pamiętać o opłacie 100 zł.
Mam nadzieję, że informacje o tym, jak wygląda rozwód okażą się pomocne by zminimalizować tremę związaną z koniecznością pójścia do sądu. Jeżeli jednak bardzo stresuje nas wizja rozprawy rozwodowej warto rozważyć wynajęcie adwokata.
W przypadku pytań służę pomocą prawną.
Adwokat Agata Walczak
Przeczytaj także:
KANCELARIA ADWOKACKA
ADWOKAT AGATA WALCZAK
Kancelaria świadczy profesjonalną pomoc prawną
w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego i spadkowego oraz kompleksowe usługi mediacyjne.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Projekt i wykonanie: AMWN